Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
imprezy
Miesiąc Wykaz Tydzień Dzień Kategorie get as iCal Print
Wydarzenie: 'Co Z Was Wyrośnie?' Print
  Wystawa
Data: wtorek, 08 sierpnia 2017 - 18:00

WWW BANNER - co z was wyrośnie

 

Wernisaż wystawy "Co z Was wyrośnie?"
8 sierpnia 2017, godz. 18:00

 

Wystawa z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury opowiada o tym jak spotkanie ze sztuką, instruktorami zajęć twórczych może wpłynąć na nasze życie. To próba odpowiedzi na pytania o funkcję, zadania i rolę placówek kulturalnych poprzez osoby, które dorastały w bliskim kontakcie z ofertą kulturalną Gdańskiego Archipelagu Kultury.

 
Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy w jednej osobie jest Monika Jarząbek – kierowniczka Stacji Orunia – jednego z domów kultury należącego do sieci Gdańskiego Archipelagu Kultury.

 
"Sama mogm 600 m 1000 ceramiczkiOK jpgłabym zostać ...Ambasadorką Domu Kultury. Dom kultury to moje życie zawodowe i pasja w jednym; Sama zawdzięczam takiej instytucji, tylko w innym mieście to, że jako dziecko"zarażona" zostałam pasją teatru i miłością do domu kultury.
Sama idea domu kultury jest dla mnie fenomenem – to wolna przestrzeń gdzie każdy kto chce tworzyć, kreatywnie działać znajdzie swoją przestrzeń; tu nie trzeba być wielkiej miary artystą, aby choć raz w życiu zobaczyć swoje obrazy na wystawie, albo powiedzieć słowo na scenie. Nie wychowujemy tylko przyszłych artystów, wychowujemy ...kreatywnych ludzi – inżynierów, lekarzy, urzędników. Umiejętnośc twórczego, kreatywnego myślenia i odwaga jak sami na pewno Państwo wiecie, jest niezwykle ważna w każdej dziedzinie życia. Obcowanie ze sztuką to daje. Zatem zapraszam do domu kultury – Każdego."

 
„Do realizacji pomysłu Co z Was wyrośnie? zaprosiłam fotografkę J. W. Wojdowską oraz graficzkę Aleksandrę Abakanowicz. Ojcem kreatywnym portretów został Yach Paszkiewicz.”


Monika Jarząbek


Co z Was wyrośnie?
To przekorne pytanie zadajemy Wam – Publiczności, Oglądaczowi, Uczestnikowi Życia Codziennego z Kulturą czy Bez, Przechodniowi, Dorosłemu i Dziecku, Urzędnikowi i Pani ze Sklepu Obok.
Czytający te słowa pomyślą wtedy – a ja jak spożytkowałem swój talent?
Czy Wy macie przestrzeń obok siebie  w swojej dzielnicy, mieście, która sprzyja Waszym pasjom, daje szanse na rozwój kreatywności i twórcze spędzenie czasu? Czy Wy na pewno zadbaliście i wykorzystaliście potencjał swój i swoich dzieci?
O tym jak dom kultury, spotkanie ze sztuką, Panem czy Panią Instruktor Zajęć Twórczych może być ważne i pięknie wpłynąć na nasze życie opowie nasza wystawa "Co z Was wyrośnie?".

 m 400 19396830 1351698341543863 1012186086967868871 n

 

Skąd pomysł?
50 lat Gdańskiego Archipelagu Kultury samych nas postawiło przed pytaniem – co powiedzieć o nas samych, co powiedzieć o 50 latach działalności, jak mówić o domach kultury, o ich miejscu i roli. Wtedy pomyśleliśmy, że to nie my powinniśmy mówić jaką funkcję pełnimy i czym może być dom kultury dla wielu z nas; o tym najlepiej powiedzą ...nasi Ambasadorowie.  A kim oni są? Są tacy jak Wy.
Zobaczcie i poczytajcie sami.

 

Dokąd zajedziemy?
Co z Was wyrośnie? jest wystawą podróżującą; zawędruje do ludzi – na ulice miasta, imprezy plenerowe, zaczepi Was w drodze do pracy, albo w czasie popołudniowego spaceru, zajedzie na Wasze osiedle. Wszystko po to, aby zadać Wam pytanie – No i CO Z WAS WYROŚNIE?

 

J. W. Wojdowska
Od ponad 20 już lat nie rozstaję się z aparatem fotograficznym, malując obiektywem i próbując pokazać jak widzę to co mnie otacza.  
Fotografuję intuicyjnie, a moim mottem od zawsze jest cytat Tennessee Williamsa "Ja nie chcę realizmu. Ja chcę magii!" ("I don't want realism. I want magic!") i w ten właśnie odrealniony sposób staram się pokazywać ludzi i miejsca.
Mam nadzieję, że tą wystawą pokażę ludzi działających w Domach Kultury w sposób barwny, symboliczny, a jednak nie dosłowny. W odrealnieniu moich portretów, ogromny wkład ma Ojciec polskiego teledysku Yach Paszkiewicz, któremu za pomoc i inspirację bardzo dziękuję i ...witam Was serdecznie.

 

Aleksandra Abakanowicz
Od najmłodszych lat uwielbiałam rysować i tworzyć. Swoje pasje rozwijałam w domu kultury a później na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyłam Wydział Grafiki ze specjalizacją z fotografii. Obecnie od kilku lat pracuję w Stacji Orunia GAK. W swoich działaniach łączę potrzebę tworzenia z ciekawością drugiego człowieka. Staram się zarażać pasjami innych.

 

8 sierpnia 2017 (wtorek), godz. 18:00
Wernisaż wystawy "Co z Was wyrośnie?"
 
wstęp wolny
Dołącz do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/1914942675460273

 

Ekspozycja wystawy: 8.08.2017 - 18.08.2017
od pon.-pt. w godz. 10:00 - 20:00
soboty w godz. 11:00 - 14:00
niedziele - nieczynne


 


Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gak


110 50 lat       partnerzy_01logo gdansk na www2partnerzy_03          110 g7226

Dom Sztuki - GAK Dom Sztuki GAK
Dworek Artura Gak Dworek Artura Gak
Winda Gak Winda Gak
Gama GAK Gama GAK
Projektornia GAK Projektornia GAK
Plama GAK Plama GAK
scenaminilogo Scena Muzyczna
Teatr GAK Teatr GAK
Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk GAK Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk GAK