Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
imprezy
Miesiąc Wykaz Tydzień Dzień Kategorie get as iCal Print
Wydarzenie: 'Europejskie Dni Dziedzictwa - Żuławski Krajobraz - Miejsca Odzyskane' Print
  Wystawa
Data: sobota, 16 września 2017 - 12:00

WWW BANNER - edd


16 września 2017 (sobota), godz. 12.00


Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”
wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola

w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 
zapraszają na

"Żuławski Krajobraz – miejsca odzyskane"

/Wystawa – Dyskusja/

 

Palschau house

Tematem przewodnim wystawy będą wybrane elementy dziedzictwa żuławskiego krajobrazu. Urzekające osobliwością domy podcieniowe, unikalnej architektury wiatraki czy hydrotechniczne konstrukcje na stałe wpisały się w kulturowe dziedzictwo Delty Wisły. Część z nich popadła w ruinę i zapomnienie, inne na stałe unicestwiono z żuławskiego krajobrazu, ale są też takie, które dzięki świadomym działaniom lokalnych entuzjastów, uratowano. Do dziś przypominają one o unikatowości tego terenu.

Cała ekspozycja, opatrzona komentarzem wraz z ilustracjami najciekawszych zabytków pozwoli na nowo odkryć bogactwo terenów dolnej Wisły. Podczas spotkania przedstawimy problematykę ich ochrony, dewastacji oraz funkcjonowania w przestrzeni społeczno – kulturowej Żuław.

Otwarcie wystawy skłoni do zadania wielu pytań na temat stanu i kondycji tych miejsc. Jak przebiegały działania rewitalizacji? Jak umiejętnie zarządzać danym obiektem? Na Państwa pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni Goście: 
Wiesław Zbroiński (sołtys Mokrego Dworu) oraz Maciej Marczewski (autor bloga podróżniczego ruszajwdroge.pl), którzy nie tylko opowiedzą o dziedzictwie żuławskiego krajobrazu, ale w swoich prezentacjach skupią się na jego turystycznych walorach.  

 

Wiesław Zbroiński – sołtys Mokrego Dworu, hodowca tulipanów. Od kilku lat organizuje, znane już nie tylko na Pomorzu święto kwiatów Żuławski Tulipan. Teraz, niczym młynarz, powołuje do "drugiego" życia, wiatrak typu paltrak z 1903 r., który został przeniesiony do Mokrego Dworu z Wyszogrodu. /fot. Agata Cymanowska/

 agata cymanowska

Maciej Marczewski - autor największego bloga podróżniczego o Polsce www.ruszajwdroge.pl oraz Fundacji Ruszaj w Droge! (stworzonych wspólnie z żoną Kasią Marczewską) nagrodzonej w prestiżowym konkurs Tourism Trends Awards za Debiut roku 2016. Oboje są miłośnikami Polski i jej turystycznych atrakcji. Od siedmiu lat regularnie opowiadają o pomysłach na wycieczki po Polsce - w Internecie, w audycjach radiowych, telewizyjnych i na spotkaniach Klubu Ruszaj w Drogę! Ich blog czyta miesięcznie ponad sto tysięcy turystów, a ich wycieczki śledzi w mediach społecznościowych ponad 30 tysięcy Fanów.


Podczas spotkania Maciej Marczewski podzieli się pomysłami na ciekawy weekend na Żuławach. Pokaże jak zacząć przygodę ze zwiedzaniem Żuław - gdzie warto pojechać i co warto tu zobaczyć.

 ruszaj w dorge


Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski odpowiedzialny za historyczno–edukacyjną sferę działań „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, 
jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy Sobieszewskiej. Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40  https://www.facebook.com/events/1861583770826413/

 

 


Specjalne podziękowania dla Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za wyrażenie zgody na wykorzystanie archiwalnych fotografii z książki pt. Das Weichsel-Nogat-Delta : Beiträge zur Geschichte sejner landschaftlichen Entwickelung, vorgeschichtlichen Besiedelung und bäuerlichen Haus- und Hofanlage. H. Bertram, 1924
.

 

 

 

 Wernisaż: 16 września 2017 (sobota) godz. 12:00

Ekspozycja wystawy: 17.09.2017 - 31.12.2017

pon.-pt. godz. 10:00 - 20:00
sobota (wrzesień) godz. 11:00 - 14:00

 Wstęp wolny

 2

 

 

Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gak/ 

 

 110 50 lat       partnerzy_01logo gdansk na www2partnerzy_03          110 g7226

Dom Sztuki - GAK Dom Sztuki GAK
Dworek Artura Gak Dworek Artura Gak
Winda Gak Winda Gak
Gama GAK Gama GAK
Projektornia GAK Projektornia GAK
Plama GAK Plama GAK
scenaminilogo Scena Muzyczna
Teatr GAK Teatr GAK
Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk GAK Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk GAK