Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
imprezy
Miesiąc Wykaz Tydzień Dzień Kategorie get as iCal Print
Wydarzenie: 'Święto Światła' Print
  Koncert
Data: czwartek, 26 października 2017 - 18:00

WWW BANNER - Święto światła

 

Święto światła to  wydarzenie związane z przeżywaniem jesiennego czasu zadumy, refleksji na temat przemijania, śmiertelności człowieka, symboliki światła i jego kulturowo-artystycznym wyrazie. Wydarzenie organizowane jest od trzech lat z udziałem Gości tworzących wspólnie z uczestnikami atmosferę spokojnej, pogłębionej refleksji, pełnej skupienia, wyciszenia, na które tak mało miejsca w dzisiejszym zabieganym świecie...

 
Zapraszamy na ROZMOWĘ z gośćmi: filozofem, który podzieli się przemyśleniami na temat sensu istnienia człowieka i mądrości przemijania oraz z dyrektor med. Fundacji Pomorze Dzieciom, która podzieli się doświadczeniem pracy w Hospicjum i opowie o trudnym doświadczeniu śmierci, gdy odchodzą najbliżsi i najmłodsi…

 
„Święto światła” zakończymy KONCERTEM medytacyjno-relaksacyjnym „Ceremonia dźwięku”. Będzie to kąpiel w uzdrawiających muzycznych wibracjach przy użyciu czakralnych mis kryształowych, anielskich kamertonów terapeutycznych, Hang, dzwonków wietrznych Zaphir, mis tybetańskie, didgeridoo, Sansuli w wykonaniu SoundLove Medicine.

 

26 października 2017 (czwartek)

ŚWIATŁO MĄDROŚCI I CEREMONIA DŹWIĘKU

 

18:00

 • „Światło mądrości w kulturze judeo-chrześcijańskiej” Spotkanie z filozofem, prof. nadzw., dr hab. Adamem Karpińskim

 

 • O doświadczeniu rozmowy o śmierci i sposobach radzenia sobie z nią, gdy odchodzą najbliżsi...
  Anna Jędrzejczyk - Dyrektor Medyczny Hospicjum Pomorze Dzieciom
 • Pytania od publiczności
  przy gorącym napoju kakaowym z chili i strawą
  Prowadzenie - Iwona Demska

20:00

 • CEREMONIA DŹWIĘKU
  koncert relaksacyjny SoundLove Medicine (Krzysztof Lottig i Kinga Ulanowska).
  Wstęp na koncert: 10 zł (9 z kartą do kultury)

 

face  Dołącz do wydarzeń na Facebooku:

 

Święto Światła
https://www.facebook.com/events/119111785445304

 

KONCERT - Ceremonia dźwięku WSTĘP: 10zł / 9 zł z Kartą do kultury
https://www.facebook.com/events/836487303194542 

„Światło mądrości w kulturze judeo-chrześcijańskiej”

 

akarpW czasie spotkania prof. Adam Karpiński zaprezentuje bycie człowieka jako jego stawanie się w Człowieczeńskości. Poznamy cztery wymiary bytu ludzkiego, a punktem wyjścia będzie  transgresyjność człowieka.

 
„Bycie jest jednością tego, co istotowe i tego, co przejawowe, czyli jednostkowe, cielesne. Bycie jest więc trzecią rzeczywistością, której każdy z nas jest jej wyrazem. Z istoty swej bycie  wymaga postępowania mądrościowego, czyli takiego, w którym każdy fakt mojego, naszego życia jest koherentny z dobrem jako dobrem (opisanym przez świat wartości). Ich konkretyzacja jest treścią naszego bytowania. W niej trzeba wyćwiczyć w sobie wolę.

Bycie realizuje się z Innym. Warunkiem powodzenia w tym byciu jest uznanie go za partnera,  pełnoprawnego jak ja. Zupełnie tak samo, jak każdy z nas uznaje siebie. Egoizm, indywidualizm musi więc być zjednoczony z doświadczeniem wspólnotowym.”

 

Adam Jan Karpiński - prof. nadzw., dr hab  – ur. 26 maja 1949 roku w Strzelinie, woj. Wrocławskie. Jest filozofem i socjologiem. W pracy naukowej, skoncentrowanej wokół ontologii bytu społecznego, weryfikuję hipotezę o wyczerpaniu się dotychczasowego, ideologicznie obowiązującego podmiotowo-przedmiotowego paradygmatu naukowego. Dostrzegalnym jego skutkiem jest powszechnie konstatowany kryzys kultury współczesnej.

 

Zaistniały realne warunki dla myślenia o świecie i działania podmiotowo-podmiotowego. Wymaga to jednak filozoficznego wysiłku współczesnego człowieka ukierunkowanego na tworzenie nowej filozofii, radykalnie odmiennej od istniejącej filozofii zachodnioeuropejskiej. Postulat ten realizuje w postaci tworzonej przez siebie sofiologii, która może być filozofią przyszłości.

 

Temu podporządkowane są studia nad klasyczną filozofią niemiecką, filozofią społeczną, filozofią polską oraz rosyjską. Tę ostatnią wykorzystuje dla formułowania współczesnej idei słowiańskiej, którą uważa za niezbędną w urzeczywistnianiu na Ziemi zasady antropicznej.

 

Za najważniejszych swoich mistrzów i pedagogów uważa: prof. Mirosława Nowaczyka, prof. Andrzeja Nowickiego, prof. Stanisława Kozyra-Kowalskiego, prof. Władysława Pałubickiego, prof. Józefa Borgosza.

 
Opublikował: Zarys historii filozofii (1997); Wstęp do socjologii (2000); Słownik pojęć filozoficzno-socjologicznych (2000, 2007), O kryzysie kultury współczesnej uwag kilka (2000), Kryzys kultury współczesnej (2003), Wstęp do socjologii krytycznej (2006), Pyrwatna własność środków produkcji. Od ojcobójstwa do syna marnostrawnego (2010,2013) oraz wiele artykułów naukowych w kraju i za granicą.

 
Był kierownikiem Zakładu Socjologii Wychowania, Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG; członkiem Komitetu Naukowego Zeszytów Naukowych Gdańskiej Wyższej Szkoły Administracji; Komitetu Redakcyjnego Zeszytów Naukowych Koszalińskiej Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych; współwydawcą i członkiem Rady Programowej pierwszych numerów Miscellanea. Anthropologica et Sociologica.
Zainicjował utworzenie, i jak redaktor naukowy, wydał pierwszy numer Słupskich Studiów Filozoficznych. Pracuje w Stowarzyszeniu Praw Człowieka z siedzibą w Gdańsku. Od dłuższego czasu jest we władzach różnych międzynarodowych stowarzyszeń słowiańskich.

www.adamkarpinski.pl


m 600 1Anna Jędrzejczyk  – Dyrektor Medyczny Hospicjum Pomorze Dzieciom.

 
„Każde dziecko, a szczególnie ciężko chore, jest najszczęśliwsze w swoim kochającym domu. Moja praca daje szansę na powrót ze szpitala i pobyt tych najbardziej chorych dzieci we własnych domach. Od wielu lat pracuję w domowej opiece paliatywnej dla dzieci. Jestem lekarzem ze specjalizacją  w pediatrii i medycynie paliatywnej.

 
 
Każde dziecko, każda rodzina jest wyjątkowa. Dzięki uczestnictwu w ich trudnym życiu, codziennie uczę się pokory. Doświadczam pięknej miłości. Dzięki naszym hospicyjnym rodzinom łatwiej pamiętać i doceniać wszystko to, co jest w życiu naprawdę ważne.”

www.pomorzedzieciom.pl

 

CEREMONIA DŹWIĘKU - koncert medytacyjno-relaksacyjny SoundLove Medicine (Krzysztof Lottig i Kinga Ulanowska).

 14224707 556307281246004 1906785286835628424 n
 

Większość pradawnych kultur wykorzystywała moc dźwięku w uzdrawianiu. Cieszę się, że w dzisiejszych czasach odkryliśmy na nowo ten potencjał. Dźwięk wywiera zbawienny wpływ na nasze ciała fizyczne i energetyczne. Dysponujemy instrumentami, które wspaniale wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Niech wibrują i leczą. Niech pozytywna moc wibracji będzie z Nami! Czy masz ochotę zrelaksować się i odreagować stresy dnia codziennego? Czy chciałabyś/-byś dotknąć uczuć, do których nie masz stałego dostępu?

 
Zapraszam do uzdrawiającej przestrzeni – doświadczenia mocy jaką emanują: czakralne misy kryształowe, kosmiczny hang, rury planetarne, kamertony terapeutyczne oraz inne wibracje magicznych instrumentów.

 
U zdrowego człowieka medytacja i masaż dźwiękiem wspiera rozwój harmonii wewnętrznej oraz wzmacnia siły i energie potrzebne do realizowania zadań w codziennym życiu. Stymulowana jest również kreatywność i wszelkie twórcze siły. Natomiast w przypadku choroby masaż dźwiękiem pomaga przy dolegliwościach natury fizycznej, psychicznej i umysłowej oraz uwalnia od stresu i lęków.

 
W czasie koncertu uczestnicy leżą w wygodnych pozycjach, poddając się harmonizującemu działaniu fali dźwiękowej, która usuwa zmęczenie, regeneruje oraz odświeża ciało i umysł. Odpowiednio dobrane delikatne i odprężające dźwięki, kolory oraz kompozycje zapachowe wprowadzają w stan swoistego półsnu, zapewniając głęboki relaks i wyciszenie…

www.soundlovemedicine.pl

 
m 600 SLM Kinga i Krzysiu 2

 

Krzysztof Lottig - Od wielu lat podąża ścieżką Dhammy (Vipassana Meditation) współczującej miłości, ku duchowemu wyzwoleniu. Praktykujący Kundalini i Astanga Joga. Na Tantrycznej ścieżce miłości.

 
Mądrość i empatię zyskuje poprzez własne doświadczenie, wyniesione również z szeregu kursów medytacyjnych zorientowanych na introspekcję, warsztatów ogólnorozwojowych, analizy bioenergetycznej A. Lowena, ceremonii ze świętymi roślinami, treningów psychologicznych zwiększających zdolności interpersonalne i przygotowujących do pracy terapeutycznej metodą behawioralno-poznawczą, Gestalt, Psychologii Procesu i innych.

 
Kształci się między innymi pod „anielskimi skrzydłami” dr. Grażyny Walasek w kierunku Terapeuty Czaszkowo-Krzyżowego / Polarity, oraz jako masażysta Ajurwedyjski posiada nieoceniony dar – kochające dłonie. W swojej pracy korzysta również z metod dwupunktu, uzdrawiania rekonektywnego, medycyny energetycznej, pracy ze światłem w przestrzeni serca.

 
Z pasji niekonwencjonalny muzyk – Certyfikowany Muzykoterapeuta Dogłębnie-Komórkowy zgłębiający wiedzę na temat uzdrawiania również z dziedziny leczniczego i terapeutycznego wpływu wibracji dźwiękowych pod opieką np. Olgi Szwajgier, Amita Carneli, Anodey Judith, dr. Barbary Romanowskiej (muzykoterapia dogłębna-komórkowa, kamertony terapeutyczne itp. ). Odwiedza wiele miejsc prowadząc koncerty – sesje relaksacyjno-medytacyjne łącząc praktyki szamańskie z muzykoterapią, aromaterapią, litoterapią, chromoterapią oraz pracą energetyczną.

Współtwórca projektu muzycznego SoundLoveMedicine i Vishuddha Project.

 
Kinga Ulanowska -  z wykształcania architekt, z empatii dla ludzi i z wiary w leczniczą moc wibracji – terapeutka dźwiękiem. Z miłości do Życia (przez duże „Ż”) zarzuciła zawrotną karierę w branży budowlanej, aby zastąpić realizacje wielomilionowych budżetów warszawskich developerów tworzeniem tego, co kocha i co czyni ją szczęśliwą. Gra na hangu i innych kojących w odbiorze instrumentach, masuje. Podczas koncertów i ceremonii swoim ciepłem i łagodnością z wyczuciem wspiera bezpieczną przestrzeń tworzoną dla uczestników wspólnie z Krzysztofem. W projekcie SoundLove Medicine jej energia jest łącznikiem między Dźwiękiem a Medycyną.


Wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury

m 1000 Święto Światła plakat druk
Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gak

·      

 

 110 50 lat       partnerzy_01logo gdansk na www2partnerzy_03          110 g7226

Dom Sztuki - GAK Dom Sztuki GAK
Dworek Artura Gak Dworek Artura Gak
Winda Gak Winda Gak
Gama GAK Gama GAK
Projektornia GAK Projektornia GAK
Plama GAK Plama GAK
scenaminilogo Scena Muzyczna
Teatr GAK Teatr GAK
Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk GAK Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk GAK