Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
imprezy
Miesiąc Wykaz Tydzień Dzień Kategorie get as iCal Print
Wydarzenie: 'Gromada Sobieszewo' Print
  Wystawa
Data: sobota, 17 marca 2018 - 12:00

WWW BANNER - gromada

 

17.03.2018 r. /sobota/ godz.12:00

Gdański Archipelag Kultury wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola zapraszają:

„GROMADA SOBIESZEWO”

SPOTKANIE

 

Zapraszamy na spotkanie z  Gośćmi, którzy przeniosą nas do czasów świetności dawnego Sobieszewa. Zobaczymy najnowsze nabytki archiwalnych fotografii pochodzących z kolekcji Bartosza Gast oraz Macieja Mogilnickiego. Zaprezentujemy również sensacyjne wyniki badań o nieistniejącej już Stacji Ratownictwa Brzegowego znajdującej się nieopodal wejścia nr. 16 w Sobieszewie.

 

m 400 7 Bartosz K. Gast oraz Maciej Mogilnicki, autorzy ukazujących się od 2012 r. kalendarzy „Sobieszewo na starych pocztówkach” postarają się przybliżyć problematykę pracy nad tak specyficznym wydawnictwem. Dowiemy się m.in.: jakie dylematy towarzyszą przy wyborze fotografii, jak umiejętnie wykorzystać posiadany zasób zgromadzonego materiału. Jednocześnie autorzy opowiedzą o pracach i ciekawych historiach jakie towarzyszyły przy kreacji najnowszego kalendarza na 2018 r. Prezentacja będzie okazją do uzupełnienia swoich zbiorów o aktualne jak i archiwalne wydanie kolekcjonerskiego kalendarza.

 

 

 

W drugiej części zapraszamy na spotkanie prof. Antonim Komorowskim, który przedstawi efekty swoich badań i zaprezentuje nieznaną dotąd historię przedwojennej Stacji Ratownictwa Brzegowego, która była zlokalizowana na Wyspie Sobieszewskiej.

 

m 400 do plakatuW rejonie obecnej polskiej granicy morskiej (od Świnoujścia do granicy wschodniej) działało przed wojną ponad 25 Stacji Ratownictwa Brzegowego. Zasługą drużyn ratowniczych jest uratowanie wielu rozbitków i udzielenie pomocy jednostkom na mieliźnie w pobliżu brzegu.  Jedną z gdańskich Stacji Ratownictwa Brzegowego była stacja zlokalizowana w Bohnsack (dziś Sobieszewo). Powstała w 1891 r. i była wyposażona w łódź ratowniczą, którą przewożono w razie potrzeby do plaży na wózku torowym oraz w aparat rakietowy do wystrzeliwania rzutek. Do 2017 r. sądzono, że budynek stacji Sobieszewo został zniszczony podczas działań wojennych lub tuż po wojnie. Przypadek sprawił jednak, że podczas pobytu w Sobieszewie udało się odkryć, dzięki zachowanemu kształtowi dużego okna w Tawernie Robinson, iż budynek ten jest pozostałością dawnej Stacji. Ten sensacyjny fakt potwierdziły analizy dokumentów archiwalnych i pomiary elementów budynku. Na dodatek wykonano graficzną rekonstrukcję budynku stacji i nałożono jego zarys na współczesną fotografię Tawerny. Wyniki analiz i efekty rekonstrukcji będą mogli Państwo poznać podczas sobotniego wydarzenia w „Wyspie Skarbów” GAK na Wyspie Sobieszewskiej.


Bartosz Krystian Gast – entuzjasta i popularyzator Wyspy Sobieszewskiej, pasjonat współczesnej historii Sobieszewa. Założyciel i redaktor naczelny portalu Wyspa.pl – pierwszego portalu internetowego o Wyspie Sobieszewskiej. Od kilku lat kolekcjonuje przedwojenne pocztówki z Sobieszewa, Świbna, Górek Wschodnich i Przegaliny. Od 2012 r. razem z Maciejem Mogilnickim, wydaje kalendarz „Sobieszewo na starych pocztówkach”. W jego zbiorach, oprócz pocztówek z początku XX w., znajdują się ciekawe pocztówki z Wyspy Sobieszewskiej z lat 50., 60. i 70. Dzięki jego pocztówkom udało się ustalić położenie wielu budynków na Wyspie Sobieszewskiej, a także odtworzyć kurortowy charakter Sobieszewa z okresu międzywojennego.

www.facebook.com/SobieszewoNaStarychPocztowkach/

m 400 zdjecie bgast 2011
Maciej Mogilnicki - pasjonat historii i kolekcjoner, od urodzenia mieszkający na Wyspie Sobieszewskiej. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem pamiątek i zdjęć  związanych z historią Wyspy Sobieszewskiej. Szczególnie zainteresowany zmianami ludnościowymi i kulturowymi na terenach dawnego Wolnego Miasta Gdańska w latach 1945 - 1947.  Współautor  cyklu kalendarzy
" Sobieszewo na starych pocztówkach".
m 400 45-kadr

Antoni Franciszek Komorowski - prof. dr hab. Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, autor i współautor ponad 20 książek i monografii, artykułów i referatów naukowych. Jednym z obszarów zainteresowań prelegenta jest bezpieczeństwo morskie, historia techniki morskiej, żeglarstwo i turystyka. W dorobku profesor ma już kilka publikacji o stacjach ratownictwa w Gdańsku, Łebie, Ustce, Dziwnowie i Kołobrzegu. Zostały opublikowane głównie w zeszytach naukowych „Nautologia”, oraz wygłoszone w formie referatów.

m 400 Antoni Komorowski - kadr

 


 

 

WYSTAWA

 

5

Ekspozycja poświęcona powojennym czasom Wyspy Sobieszewskiej. Tematem przewodnim będą wspomnienia nieznanego autora z lat 40. i 50. opisujące ówczesne realia na Wyspie Sobieszewskiej. Dowiemy się m.in. o sytuacji na tym terenie tuż po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 r., poznamy rys historyczny powstania Wyspy, etapy tworzenia administracji polskiej, rolnictwa, szkolnictwa etc.

 

6Uzupełnieniem narracji, będą niepublikowane, archiwalne fotografie Wyspy Sobieszewskiej z lat 60. i 70. wykonane przez Zdzisława Błażejczaka, prezesa Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Właściciel albumu, Stefan Andrzejczak przekazał go w latach 90. Stowarzyszeniu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej dla nowo tworzonego muzeum historii Wyspy Sobieszewskiej. To sentymentalna podróż do czasów powojennej świetności Wyspy Sobieszewskiej. Na kilkunastu czarnobiałych fotografiach uwieczniono m.in.: ówczesną przeprawę promową na Wyspę, port rybacki w Świbnie, śluzę w Przegalinie, wizytację gospodarstwa SHRO w Wieńcu, wizytę na terenie tzw. Forsterówki. 


Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Facebook logo square 40

https://www.facebook.com/events/171826036937541/

 

Logotyp Wyspy Skarbów - transparent mały
 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl

facebook: https://www.facebook.com/wyspa.gak