AKTUALNE LEKCJE MUZEALNE

 
Celem zajęć jest poznanie i odkrycie fascynującej historii Wyspy Sobieszewskiej oraz Żuław Wiślanych.

Warsztaty trwające do ok. 90 min. dostosowane są do możliwości uczniów, ich wieku i programu nauczania. Wykorzystywane metody skłaniają do aktywnego udziału zarówno uczniów jak i ich opiekunów.

Grupy zorganizowane, chcące zwiedzić ekspozycję oraz obejrzeć prezentację multimedialną, prosimy o wcześniejszą rezerwację telefonicznie bądź pocztą elektroniczną.

Rezerwacji warsztatów muzealnych dla grup zorganizowanych można dokonać:

wyspaskarbow@gak.gda.pl
58 323 91 15


 

 

„Mój Morski Atlas – zostań kartografem”
Warsztaty rozbudzające ciekawość poprzez aktywne poszukiwania i przeszukiwania archiwalnych map kartograficznych. Dedykujemy je wszystkim tym, którzy chcą poznać zawartość starych atlasów, a zarazem chcących sprawdzić się w roli nowożytnego kartografa. Z pomocą instruktora nowe zastępy „kartografów” stworzą własne, unikalne atlasy, które nawiązywać będą do okolicy w której mieszkają, bliskości morza. Wyspa Sobieszewska stanie się im jeszcze bliższa poprzez naukę, zabawę. Wykonane na warsztatach Atlasy staną się doskonałym przewodnikiem podczas samodzielnych wypraw po najbliższej okolicy.  

„Wyspa konstruktorów – Łączymy Brzegi”.
Żuławy Wiślane to nie tylko kraina śluz i wiatraków. To także oryginalne mosty zwodzone, które na trwałe wpisały się w żuławski krajobraz. Poprze warsztaty chcemy, by ich uczestnicy zamienili się w prawdziwych inżynierów. „Konstruktorzy” z pomocą instruktorów stworzą własne, unikalne konstrukcje żuławskich przepraw i nie tylko. Mamy nadzieję, że w ten sposób powstaną prawdziwe „perły” konstruktorskie, które będą nawiązywały zarówno do przeszłości i tradycji jak i przyszłości i nowoczesności.
    
„Wyspa konstruktorów – Łączymy Brzegi”
 Czym są śmigi? Gdzie stawiano chatkę na kurzej nóżce? Co znaczą nazwy: koźlak, paltrak? Dlaczego w okresie mokrego lata wiatraki pełniły funkcję odwadniającą? Odpowiedź na te pytania można uzyskać  podczas warsztatów poświęconych żuławskim wiatrakom, które niegdyś bardzo popularne, bezpowrotnie zniknęły z krajobrazu delty Wisły… Zajęcia staną się okazją poznania historycznej funkcji i zastosowań tych konstrukcji. Ich uczestnicy za pomocą ekologicznych materiałów stworzą własne „wiatracze” prace konstruktorskie, które po zakończeniu zajęć zabiorą do domu. W ten sposób będą stanowiły niezapomnianą pamiątkę jednocześnie przypominając o przynależności regionalnej.