Hafty i wycinanki

HAFT i WYCINANKI


Aśka Borof


5 lutego /środa/ 2020 g.18:00


Wernisaż wystawy uświetni występ grupy wokalnej Odłam Źdźbło 


Wycinanki to cykl prac poświęconych zabobonom dotyczącym kobiet w ciąży. Na wsi ściśle przestrzegano odpowiednich zachowań wobec brzemiennych. Celem tych działań była ochrona dziecka przed defektem fizycznym. Nie można było skakać przez siekierę bo dziecko będzie miało zajęczą wargę, nie można było wolno przechodzić przez sznur bo niemowlę będzie owinięte pępowiną…


Haft - na wsiach stosowano różnego rodzaju zabiegi zapobiegające ciąży, urokom, przestrachowi. Cykl haftów prezentuje rady co czynić gdy w ciąży nie chce być dziewczyna, gdy dziecko wystraszy się śmiertelnie oraz gdy krowa mleka dać nie chce.


 


Aśka Borof - absolwentka ASP Gdańsk, od lat pasjonująca się sztuką i muzyką ludową. Współtworzyła zespół śpiewaczo- performatywny Trzycórki a obecnie Odłam Źdźbło, zajmujący się śpiewem odnoszącym się do tradycji obrzędów ludowych. Na potrzeby projektu Odłam Źdźbło szyje stroje inspirowane ludowymi sukniami  ślubnymi.


W swojej twórczości przedstawia trendy w modzie (Dziewczyny z autobusu) zabobony dotyczące kobiet w ciąży (wycinanka) zwyczaje ludowe (haft) degradacje środowiska (makatki) oraz życie dzielnicy (Górki Zachodnie).


Wystawa potrwa do 28 lutego.


 


Odłam Źdźbło.

Kobiecy skład grupy Źdźbło utworzony na potrzeby obecnego projektu. Interesujemy się sztuką oraz muzyką ludową. Uczestniczymy w różnego rodzaju warsztatach śpiewaczych zgłębiając techniki naturalnego śpiewu. W kobiecym składzie zaśpiewamy pieśń, lament matki płaczącej za synem, który do wojska jest powołany oraz oraz pieśń drugą o dziewczynie, która tęskni za odjeżdżającym mężczyzną. Kostiumy wykonane z firan, obrusów, prześcieradła, inspirowane strojami ludowymi różnych narodów Europy.
 


Wydarzenie na stronie FB


https://www.facebook.com/events/1835772743221511/


Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"
Dom Kultury / Galeria / Muzeum
ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15, wyspaskarbow.gak.gda.pl


Wstęp Wstęp bezpłatny
Kategoria Wystawa