Żuławski splot / Wystawa / Dyskusja

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów
wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola


w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszają na

Żuławski splot / Warsztaty / Wystawa / Prelekcja

7 września 2019 /sobota/ g. 13.00 -16.30


- godz. 13:00 Otwarcie wystawy czasowej „Żuławski splot”,
Izba Pamięci Wincentego Pola

- godz. 13:20 Wykład Łukasza Kępskiego
O żuławskich wsiach, czyli opowieść inna niż wszystkie inne

- godz. 14:00-16:30 Pierwszy splot / Warsztaty Makramy / ZAPISY ZAMKNIĘTE


 


Tegoroczne hasło przewodnie Europejskich Dni Dziedzictwa to „Polski splot”. Pojęcie „splotu” nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców. To także materiał, osnowa na której powstało Państwo Polskie, istna mozaika utkana ze splotów wielu tradycji oraz regionów etnograficznych z charakterystycznym strojem ludowym oraz dziedzictwem niematerialnym.


 „Żuławski splot” / Wystawa / Prelekcja


Tematem przewodnim wystawy będzie próba odnalezienia w żuławskim krajobrazie tzw. żuławskiego splotu? Jej otwarcie skłoni do zadania wielu pytań. Czy w odniesieniu do Żuław Wiślanych można pokusić się o stwierdzenie -  żuławski splot…? Na przestrzeni wieków, kolejne pokolenia tworzyły na tym terenie unikalny tygiel kulturowy, religijny, materialny i niematerialny oraz wytworzyły wyjątkowy styl, który był cechą charakterystyczną terenów delty Wisły.


Na Państwa pytania postara się odpowiedzieć gość specjalny wydarzenia:


Łukasz Kępski – absolwent historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od blisko dziesięciu lat związany jest Klubem Nowodworskim i Żuławskim Parkiem Historycznych. Autor książek i artykułów historycznych m.in. w Ciekawostkach Historycznych i Twojej Historii. Współpracuje z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami naukowymi i muzealnymi w Polsce i zagranicą. W swoich badaniach przede wszystkim koncentruje się na dziejach delty Wisły w epoce wczesnonowożytnej. Jak sam podkreśla jest zafascynowany historią żuławskich wsi i jej mieszkańców.W swoim wykładzie O żuławskich wsiach, czyli opowieść inna niż wszystkie innepostara się nam przybliżyć świat żuławskich sąsiadów w XVI – XVIII w. 


 


Dołącz do wydarzenia na stronie Facebook


https://www.facebook.com/events/715377675569267/


Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski – absolwent historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno–edukacyjną sferę działań „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy.Pierwszy splot / Warsztaty Makramy


wstęp wolny / ZAPISY ZAMKNIĘTE


W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na bezpłatne warsztaty makramy. To sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów czy szydełka, która znana była już w starożytności. Niektórzy w Was zapewne pamiętają tą technikę ze szkolnych zajęć ZPT, kiedy tworzyliście ją ze sznurka od snopowiązałki. Potem makrama wyszła z mody i nagle ze ścian poznikały makatki, sówki, kwietniki oraz inne zakurzone ozdoby. Na bardzo długi czas wszyscy o nich zapomnieliśmy.


Przyszła jednak pora na przypomnienie sobie umiejętności wiązania sznurków, bo makrama znów jest modna. Poznacie podstawowe sploty, które pozwolą Wam na samodzielne wykonanie niezwykłych dekoracji. A to dopiero początek wielkiej przygody ze sznurkami...


Zapraszamy na twórcze warsztaty dla początkujących, na których poznacie pierwsze sploty i podstawy plecenia techniką makramy. Podczas 2,5 godzinnych warsztatów stworzysz ozdobę ze sznurka do Twojego wnętrza. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wykonania swojej autorskiej makramy pod okiem Mamakrama na zakonserwowanym przez morze patyku. Wszystkie materiały zapewniają organizatorzy. Jedyne czego potrzebujemy od Ciebie to twój zapał, inspirację oraz pozytywną energię.ZAPISY ZAMKNIĘTEEwa Rutynowska / Mamakrama - tworzy makramy inspirowane morzem. Swoją pasję do rękodzieła rozwijała tworząc początkowo łapacze snów. Prace artystki można obserwować w mediach  społecznościowych:


www.facebook.com/mamakramahandmade/ 


www.instagram.com/mamakrama_/


Dołącz do wydarzenia na stronie Facebook


https://www.facebook.com/events/668481696988060/


 


*DOJAZD: Autobusy linii: 112, 186.
Dworzec Główny (przystanek początkowy) – Sobieszewo Wyspa (przystanek końcowy);


Otwarcie wystawy: 07 września 2019 (sobota) godz. 13:00
Ekspozycja wystawy: 07.09 - 31.12 .2019
pon.-pt. godz. 10:00 - 20:00
sobota / niedziela: nieczynne
Wstęp wolny


Wstęp Wstęp bezpłatny
Kategoria Wystawa